Сheck out Rizin 14: results that took place December 31, 2018 in Saitama, Japan.

 

Fight Results

1) In the first bout of the evening, Tofiq Musayev (Azerbaijan) defeated Nobumitsu Osawa (Japan) via KO/TKO, Round 2. The bout was fought in the Lightweight division.

2) Justyna Zofia Haba (Poland) defeated Shinju Nozawa-Auclair (United States) via Submission, Round 2. The bout was fought in the Women’s Flyweight division.

3) Yuta Sasaki (Japan) defeated Manel Kape (Angola) via Unanimous Decision. The bout was fought in the Catchweight division.

4) Yuki Motoya (Japan) defeated Justin Scoggins (United States) via Submission, Round 1. The bout was fought in the Catchweight division.

5) Johnny Case (United States) defeated Yusuke Yachi (Japan) via KO/TKO, Round 2. The bout was fought in the Lightweight division.

6) In the final bout of the preliminary card, Kazuyuki Miyata (Japan) defeated Erson Yamamoto (Japan) via Submission, Round 2. The bout was fought in the Featherweight division.

7) In the first bout of the evening’s main card, Miyuu Yamamoto (Japan) defeated Mika Nagano (Japan) via Unanimous Decision. The bout was fought in the Catchweight division.

8) Damien Brown (Australia) defeated Daron Cruickshank (United States) via Submission, Round 1. The bout was fought in the Lightweight division.

9) Gabi Garcia (Brazil) defeated Barbara Nepomuceno (Brazil) via Submission, Round 1. The bout was fought in the Catchweight division.

10) Jiri Prochazka (Czech Republic) defeated Brandon Halsey (United States) via KO/TKO, Round 1. The bout was fought in the Light heavyweight division.

11) In the co-main event of Rizin 14, Ayaka Hamasaki (Japan) defeated Kanna Asakura (Japan) via Submission, Round 2. The bout was fought in the Women’s Atomweight division.

12) In the evening’s main event, Kyoji Horiguchi (Japan) defeated Darrion Caldwell (United States) via Submission, Round 3. The bout was fought in the Bantamweight division.

 

Full Results

Rizin 14:

December 31, 2018 Saitama, Japan
Win Loss

Main Card

Bantamweight title fight
Kyoji Horiguchi Submission, Round 3 Darrion Caldwell
Women’s Atomweight title fight
Ayaka Hamasaki Submission, Round 2 Kanna Asakura
Jiri Prochazka KO/TKO, Round 1 Brandon Halsey
Gabi Garcia Submission, Round 1 Barbara Nepomuceno
Damien Brown Submission, Round 1 Daron Cruickshank
Miyuu Yamamoto Unanimous Decision Mika Nagano

Prelims

Kazuyuki Miyata Submission, Round 2 Erson Yamamoto
Johnny Case KO/TKO, Round 2 Yusuke Yachi
Yuki Motoya Submission, Round 1 Justin Scoggins
Yuta Sasaki Unanimous Decision Manel Kape
Justyna Zofia Haba Submission, Round 2 Shinju Nozawa-Auclair
Tofiq Musayev KO/TKO, Round 2 Nobumitsu Osawa