Bellator 249: Cyborg vs. Blencowe Results




 

Сheck out Bellator 249: Cyborg vs. Blencowe results that took place October 15, 2020 in Uncasville, Connecticut, United States.

 

Fight Results

1) In the first bout of the evening, Albert Gonzales (United States) defeated Kastriot Xhema (United States) via KO/TKO, Round 2. The bout was fought in the Welterweight division.

2) Aviv Gozali (Israel) defeated Logan Neal (United States) via Submission, Round 1. The bout was fought in the Welterweight division.

3) Da’Mon Blackshear (United States) defeated Mike Kimbel (United States) via Submission, Round 2. The bout was fought in the Catchweight division.

4) Christian Edwards (United States) defeated Hamza Salim (United States) via Submission, Round 2. The bout was fought in the Light heavyweight division.

5) Kemran Lachinov (United States) defeated Kyle Crutchmer (United States) via Unanimous Decision. The bout was fought in the Welterweight division.

6) In the final bout of the preliminary card, Andrew Kapel (United States) defeated Joseph Creer (United States) via KO/TKO, Round 2. The bout was fought in the Middleweight division.

7) The first bout of the evening’s main card between Saad Awad (United States) and Mandel Nallo (Canada) ends in no contest. The bout was fought in the Lightweight division.

8) Steve Mowry (United States) defeated Shawn Teed (United States) via KO/TKO, Round 1. The bout was fought in the Heavyweight division.

9) In the co-main event of Bellator 249, Leandro Higo (Brazil) defeated Ricky Bandejas (United States) via Submission, Round 2. The bout was fought in the Bantamweight division.

10) In the evening’s main event for the women’s featherweight title, champion Cristiane Justino (Brazil) defeated challenger Arlene Blencowe (Australia) via Submission, Round 2.

 

Full Results

Bellator 249: Cyborg vs. Blencowe

October 15, 2020 Uncasville, Connecticut, United States
Win Loss

Main Card

Women’s Featherweight title fight
Cristiane Justino Submission, Round 2 Arlene Blencowe
Leandro Higo Submission, Round 2 Ricky Bandejas
Steve Mowry KO/TKO, Round 1 Shawn Teed
Saad Awad NC Mandel Nallo

Prelims

Andrew Kapel KO/TKO, Round 2 Joseph Creer
Kemran Lachinov Unanimous Decision Kyle Crutchmer
Christian Edwards Submission, Round 2 Hamza Salim
Da’Mon Blackshear Submission, Round 2 Mike Kimbel
Aviv Gozali Submission, Round 1 Logan Neal
Albert Gonzales KO/TKO, Round 2 Kastriot Xhema