Bellator 247: Jackson vs. Kielholtz Results




 

Сheck out Bellator 247: Jackson vs. Kielholtz results that took place October 1, 2020 in Milan, Italy.

 

Fight Results

1) In the first bout of the evening, Monika Chochlikova (Slovakia) defeated Jade Jorand (France) via Submission, Round 2. The bout was fought in the Women’s Atomweight division.

2) Blaine O’Driscoll (Ireland) defeated Salah Elkas (France) via Submission, Round 1. The bout was fought in the Flyweight division.

3) Lee Chadwick (England) defeated Ederson Cristian Macedo (Brazil) via Submission, Round 2. The bout was fought in the Light heavyweight division.

4) Constantin Gnusarev (Moldova) defeated Kywan Gracie (Brazil) via Unanimous Decision. The bout was fought in the Welterweight division.

5) Uros Jurisic (Slovenia) defeated Walter Gahadza (England) via Submission, Round 1. The bout was fought in the Welterweight division.

6) Mandy Bohm (Germany) defeated Griet Eeckhout (Belgium) via Unanimous Decision. The bout was fought in the Women’s Flyweight division.

7) In the final bout of the preliminary card, Lewis Long (Wales) defeated Giovanni Melillo (Italy) via Submission, Round 1. The bout was fought in the Welterweight division.

8) In the first bout of the evening’s main card, Chris Duncan (Scotland) defeated Iamik Furtado (Guinea-Bissau) via KO/TKO, Round 2. The bout was fought in the Catchweight division.

9) Brian Moore (Ireland) defeated Simone D’Anna (Italy) via KO/TKO, Round 2. The bout was fought in the Featherweight division.

10) In the co-main event of Bellator 247, Norbert Novenyi Jr. (Hungary / England) defeated Laid Zerhouni (France) via Submission, Round 1. The bout was fought in the Middleweight division.

11) In the evening’s main event, Denise Kielholtz (Netherlands) defeated Kate Jackson (England) via KO/TKO, Round 1. The bout was fought in the Women’s Flyweight division.

 

Full Results

Bellator 247: Jackson vs. Kielholtz

October 1, 2020 Milan, Italy
Win Loss

Main Card

Denise Kielholtz KO/TKO, Round 1 Kate Jackson
Norbert Novenyi Jr. Submission, Round 1 Laid Zerhouni
Brian Moore KO/TKO, Round 2 Simone D’Anna
Chris Duncan KO/TKO, Round 2 Iamik Furtado

Prelims

Lewis Long Submission, Round 1 Giovanni Melillo
Mandy Bohm Unanimous Decision Griet Eeckhout
Uros Jurisic Submission, Round 1 Walter Gahadza
Constantin Gnusarev Unanimous Decision Kywan Gracie
Lee Chadwick Submission, Round 2 Ederson Cristian Macedo
Blaine O’Driscoll Submission, Round 1 Salah Elkas
Monika Chochlikova Submission, Round 2 Jade Jorand